Blog Faculty Flash

Kolejna witryna sieci „WordPress.com”

7xWindows7 Dzień T-1

Witam w ostatnim odcinku naszych spotkań z Windows 7. Dzisiaj zebrałem te informacje, które nie pasowały do poprzednich naszych spotkań. Mam nadzieje, że każdy znajdzie tu coś dla siebie .

Skróty klawiszowe

Użycie klawiatury jest zdecydowanie szybsze niż myszki. W Windows 7 warto znać kilka skrótów:

  • Windows + D – umożliwia szybki dostęp do pulpitu
  • Windows + E – otwiera Eksplorera
  • Windows + F – umożliwia wyszukiwanie
  • Windows + G – wyświetla gadżety po kolei nad aktywnymi oknami
  • Windows + L – blokuje komputer
  • Windows +M – minimalizuje wszystkie okna
  • Windows +P – umożliwia przełączanie trybu wyświetlania na zewnętrznym monitorze
  • Windows + R – umożliwia uruchomienie programów z linii poleceń
  • Windows +T – Areo Peek – podgląd wszystkich aplikacji na pasku zadań
  • Windows + U – otwiera centrum Ease of Use
  • Windows + Spacja- Areo Peek – umożliwia podgląd pulpitu
  • Windows + Shift + Strzałka lewo-prawo – wysyła aktywne okno na inne ekrany (np. projektora)

Kompatybilność – tryb Windows XP

Większość aplikacji, które uruchamiały się na starszych systemach firmy Microsoft można uruchomić na Windows 7. Jednak istnieją takie aplikacje, które niestety wymagają Windows XP. Dla nich został przygotowany tryb Windows XP. Jest to maszyna wirtualna z 32-bitowym systemem Windows XP z dodatkiem SP3 uruchamiana pod kontrolą nowego klienta do wirtualizacji systemów Microsoftu – Windows Virtual PC. Co ciekawe programy uruchamiane są bezpośrednio w Windows 7, a nie w wirtualnym systemie Windows XP. Umożliwia to przezroczyste stosowanie aplikacji niekompatybilnych z kompatybilnymi. Przykładowy zrzut ekranu możesz zobaczyć na windowsteamblog.

Najnowszy Virtual PC umożliwia również mapowanie fizycznych portów USB, tak, że podłączane do nich urządzenia są widoczne bezpośrednio dla systemu wirtualnego.

Action center

W pasku zadań znajduje się nowa, niepozorna ikonka (Rys,1), która przypomina o wykonywaniu niezbędnych czynności w systemie.


Rys. 1. Ikonka w pasku zadań

Po jej kliknięciu prezentowana jest lista problemów. które należy rozwiązać (Rys. 2). 


Rys. 2. List problemów do rozwiązania

Z listy problemów (Rys, 2) możliwe jest uruchomienie aplikacji Action Center, która ułatwia zarządzanie powiadomieniami oraz zawiera szczegółowy interfejs reakcji na przedstawione problemy (Rys. 3).

 
Rys. 3. Action Center

Po wybraniu “Change User Account  Control settings” umieszczonego po lewej stronie ekranu mamy możliwość określenia opcji które będą brane pod uwagę w powiadomieniach (Rys. 4).


Rys. 4. Change User Account  Control settings

Jednym z elementów systemu Windows Vista, które utrudniały płynną pracę był UACS – User Account Control Settings. W Windows 7 użytkownik (lub w zaawansowanych zastosowaniach administrator) ma możliwość określenia czterech poziomów powiadamiania od tego znanego z Systemu Vista aż po wyłączenie powiadomień (Rys. 5).


Rys. 5 Ustalanie poziomu powiadomień

 

Windows 7 Sensor and Location API

Windows 7 zawiera natywne wsparcie dla czujników, urządzeń pomiarowych zjawisk fizycznych, takich jak natężenie światła, pomiar temperatury, pozycji lub prędkości. Platforma programistyczna umożliwia tworzenie aplikacji korzystającej z dowolnego sprzętu zapewniając standardowe API dla wszystkich urządzeń. Architektura systemu została przedstawiona na Rys. 6.
Rys. 6. Architektura systemu Sensor and Location API

 

Przegląd możliwości platformy jest dostępny na stronie Channel 9.

 

Multi-touch w Windows 7

Ekrany dotykowe stają się coraz dostępniejsze. Powoli pojawiają się również ekrany umożliwiające wykrycie nie jednego ale wielu równoczesnych dotknięć ekranu. Windows 7 Multitouch Platform umożliwia bezpośrednią interakcję z komputerem za pomocą wielo-dotykowego wyświetlacza. Co najważniejsze w systemie nie znajdziesz specjalnej wersji przeglądarki czy eksploratora plików. Istniejące aplikacje posiadają wbudowane wsparcie dla tej technologii.

Zobacz multitouch dla Windows Media Center:

Microsoft udostępnił dodatek Touch Pack zawierający sześć aplikacji (Rys. 7), które zostały stworzone specjalnie z myślą o obsłudze wielodotykowych ekranów z użyciem gestów.

Rys. 7. Aplikacje pakietu Touch Pack

Podsumowanie

To już jest koniec, choć mam nadzieje, że dla Ciebie początek przygody z Windows 7. Jeśli jeszcze go nie zainstalowałeś, to ze strony Downlad Center możesz pobrać 90 dniową wersję przeznaczoną dla Windows Server 2008 Hyper-V, Microsoft Hyper-V Server 2008 lub R2 i samodzielnie go przetestować.
Serdecznie dziękuję za współprace i ciepłe słowa, które otrzymałem na adres mailowy.
Zachęcam do wzięcia udziału w naszym konkursie już jutro o 17 pojawi sie lista pytań ze spotkań z Windows 7. Nagrody czekają na szybkich specjalistów od nowego systemu.
Piotr Bubacz

Dodaj komentarz