Blog Faculty Flash

Kolejna witryna sieci „WordPress.com”

Microsoft Research dla edukacji i badań

Przygotowując poprzedni wpis zastanawiałem się, jakie projekty udostępnił dział Microsoft Research, które można wykorzystać w badaniach i edukacji. Moje poszukiwania zakończyły się znalezieniem kilku ciekawych projektów. Podzieliłem je na trzy kategorie:

  • współpraca,
  • aplikacje,
  • biblioteki.

Nie wymieniłem wszystkich projektów, dlatego zachęcam do dodawania innych projektów Microsoft Research do komentarzy, a ja chętnie uaktualnię listę. Jeśli chciałbyś/chciałabyś poznać jakiś projekt bliżej, to napisz to proszę, a ja postaram się o nim napisać w kolejnych odsłonach blogu. Jeśli już ktoś wykorzystuje jeden z tych projektów, to zachęcam do podzielnia się tym z innymi.

Współpraca

Zentity

Zentity jest platformą umożliwiającą przechowywanie wyników badań i współprace w rozproszonym zespole naukowym. Platforma zawiera szereg elementów, narzędzi i usług umożliwiających tworzenie i utrzymanie cyfrowego repozytorium wiedzy. Użytkownik może tworzyć zawartość korzystając z predefiniowanych szablonów tj. wykłady, publikacje, dokumenty, prezentacje i wiele innych. Platforma udostępnia również API umożliwiające szybkie tworzenie niestandardowych szablonów.

ConferenceXP

ConferenceXP łączy najnowsze osiągnięcia w dziedzinie wysokiej jakość dźwięku, wideo i technologii sieciowych. Łączy wielu, odległych uczestników umożliwiając nauczanie na odległość czy telekonferencje. Program stanowi również platformę do tworzenia aplikacji rozproszonych. Aplikacja jest darmowa do zastosowań niekomercyjnych.

Microsoft’s Academic Conference Management Service

Microsoft’s Academic Conference Management Service jest darmową usługą on-line hostowaną przez Microsoft Research umożliwiającą zarządzanie konferencją. W ciągu dwóch lat usługa została wykorzystana w ponad 500 konferencjach i warsztatach, w tym kilku dużych konferencjach sponsorowanych przez ACM i IEEE (lista najważniejszych konferencji dostępna jest na stronie głównej usługi).

Usługa umożliwia m.in.:

  • Tworzenie wielu ról tj. przewodniczący komitetu programowego, recenzent, meta-recenzent (recenzent nadzorujący kilku recenzentów), autor, edytor wydania
  • Przesłanie publikacji i jej recenzowanie,
  • Zapraszanie i zarządzenie recenzentami (komitetem programowym)
  • Zarządzanie konfliktem interesów
  • Automatyczne i ręczne przydzielanie recenzentów
  • Forum dla komitetu programowego
  • Komunikację z autorami
  • Integrację z usługa IEEE eCF umożliwiającą elektroniczne zarządzanie prawami autorskimi dla przyjętych publikacji
  • Tworzenie sesji przyjętych publikacji

Cykl zarządzania konferencją wspierany przez tę usługę można znaleźć na stronie CMT User Roles and Conference Lifecycle Activities.

Aplikacje

Microsoft Robotics Developer Studio

Microsoft Robotics Developer Studio jest platformą programową umożliwiającą sterowanie zewnętrznymi urządzeniami. Możliwe jest również symulowanie zachowania urządzeń w specjalnie przygotowanym środowisku graficznym wspierającym Nvidia PhysX do symulacji 3D. Aktualnie projekt wydzielony z Microsoft Research i sprzedawany komercyjnie. Dostępny m.in. w ramach licencji MSDN AA.

Projekt Trident: Scientific Workflow Workbench

Projekt Trident: Scientific Workflow Workbench jest to zestaw narzędzi opartych na Windows Workflow Foundation, który umożliwia elastyczną i wydajną analizę dużej liczby różnych zbiorów danych. Zawiera graficzne narzędzia do tworzenia, uruchamiania, zarządzania i współdzielenia diagramów przepływu informacji (ang. workflows) i umożliwia ich uruchamianie na klastrze Windows HPC Server 2008. Projekt Trident oferuje również integrację z myExperiment – zewnętrznym portalem współpracy naukowej. Aplikacje Trident Workflow są aplikacjami Windows Presentation Foundation lub Silverlight, co umożliwia proste ich uruchamianie i dystrybucję. Wersja Silverlight umożliwia użytkownikom uruchamianie aplikacji zdalnie za pomocą przeglądarki obsługującej Silverlight dostępnej na wielu platformach. Projekt Trident udostępnia również możliwość rozszerzenia swojej funkcjonalności za pomocą dodatkowych usług czy narzędzi.

 

SQL Server 2008 Data Mining Add-ins for Office 2007

SQL Server 2008 Data Mining Add-ins for Office 2007 umożliwia eksplorację danych w programach Excel i Visio. Składa się z trzech elementów:

  • Analiza tabel dla programu Excel – umożliwia analizę danych w programie Excel za pomocą kilku kliknięć;
  • Klient Data Mining dla programu Excel – umożliwia przejście przez cały cykl życia projektu eksploracji danych, w tym przygotowanie danych, budowa, ocena i zarządzanie modelami eksploracji korzystając z danych zawartych w arkuszu lub zewnętrznych danych dostępnych za pośrednictwem Analysis Services;
  • Szablony programu Visio – umożliwia wyświetlanie, opisywanie i udostępnianie modelu eksploracji w postaci diagramów programu Visio.

Biblioteki

WPF Dynamic Data Display

WPF Dynamic Data Display – jest to biblioteka zawierająca kontrolki WPF umożliwiająca dynamiczną wizualizację danych. Posiada wydajne mechanizmy komunikacyjne umożliwiające połączenie i wyświetlenie milionów punktów danych w czasie rzeczywistym. Aktualna wersja umożliwia wyświetlanie wykresów liniowych z znacznikami. Kontrolki Dynamic Data Display mogą być wykorzystane w aplikacji w taki sam sposób jak inne kontrolki WPF. Jako źródło mogą być wykorzystywane dowolne dane. Może to być tablica, DataTable lub funkcja. Każda zmiana w źródle danych powoduje uaktualnienie wykresu. Korzystając z myszy lub klawiatury można powiększać wykres, aby zobaczyć jego szczegóły. Biblioteka dostępna na licencji Microsoft Reciprocal License (Ms-RL).

DryadLINQ

DryadLINQ jest środowiskiem programistycznym umożliwiającym tworzenie aplikacji współbieżnych uruchamianych na klastrach. Celem środowiska jest prosty interfejs do rozbudowanych funkcji rozproszonego przetwarzania danych dla każdego programisty. Umożliwia m.in. automatyczną dystrybucję procesów na różne urządzenia klastra. Microsoft dzisiaj wykorzystuje ten projekt analizując pentabajty danych w klasterze tysięcy komputerów.

MPI.NET: High-Performance C# Library for Message Passing

MPI.NET jest bardzo wydajną, łatwą do implementacji biblioteką środowiska Microsoft .NET umożliwiającą wykorzystania Message Passing Interface (MPI). MPI jest de facto standardem przy tworzeniu współbieżnych aplikacji uruchamianych na systemach pamięci rozproszonej, takich jak klastra obliczeniowego. Większość implementacji MPI wspiera tworzenie programów MPI w języku C, C + + i Fortran. MPI.NET zapewnia wsparcie dla wszystkich języków platformy .NET (zwłaszcza C #) i obejmuje istotne rozszerzenia (np. automatyczna serializacja obiektów), które ułatwiają budowanie równoległych programów uruchamianych na klastrach.

Piotr Bubacz

1 responses to “Microsoft Research dla edukacji i badań

  1. Karol 10 listopada 2009 o 23:00

    Juz nie moge się doczekac kiedy powstanie projekt Platon i wszyscy będą mogli pisac aplikacje HPC w MPI.NET. 🙂

Dodaj komentarz