Blog Faculty Flash

Kolejna witryna sieci „WordPress.com”

7xWindows7 Dzień T-6

Witam w 2 odcinku naszych spotkań z Windows 7. Tym razem chciałbym przedstawić kilka narzędzi dostępnych w tym systemie. Dodatkowo przedstawię narzędzia, które nie są bezpośrednio dostępne w systemie, ale można je za darmo pobrać z sieci Internet.

Narzędzia mobilne i prezentacje

Podłączając mojego laptopa do nieznanego projektora, szczególnie bardzo oddalonego od miejsca prezentacji robiłem to zawsze z pewną taką nieśmiałością, czy zobaczę obraz, czy też będę musiał improwizować.

Dzisiaj w Windows 7 za pomocą klawisza Win+P (Rys. 1) mamy dostęp do prostego menu umożliwiającego wybranie jednej z 4 opcji wyświetlania obrazu. Po wybraniu wyświetlania obrazu na urządzeniu zewnętrznym jesteśmy pewni, że na wyjściu VGA naszego laptopa pojawi się obraz. Dodatkowo na nieznanym komputerze odpada szukanie klawisza funkcyjnego  Fn i zastanawianie się, czy jest to Fn+F5 czy F2, a może inna kombinacja włączy obraz na projektorze. Kto raz walczył z komputerem, ten rozumie, czemu to narzędzie jest na pierwszym miejscu  .


Rys. 1. Ustawienia parametrów wyświetlania

Centrum mobilności w systemie Windows (Windows Mobility Center) w jednym miejscu grupuje ustawienia istotne dla notebooków (Rys. 2).


Rys. 2. Centrum mobilności w systemie Windows

Najprostszym sposobem uruchomienia tej aplikacji jest wciśnięcie kombinacji Win + X lub za pomocą menu kontekstowego ikony baterii. Liczba ustawień zależy od konfiguracji naszego notebooka. Możemy skonfigurować m.in.:

  • Jasność ekranu – za pomocą suwaka szybko określimy wymaganą jasność. Jest to szczególnie ważne w zmieniających się warunkach oświetleniowych.
  • Głośność/Wyciszenie –w tym miejscu możemy ustawić poziom głośności lub wyciszenie dźwięków.
  • Stan baterii – wyświetla stan baterii i umożliwia określenie profilu planu zasilania.
  • Sieci bezprzewodowe – możliwe jest szybkie wyłączenie bezprzewodowej karty sieciowej i zaoszczędzenie kliku watów energii.
  • Podłączenie zewnętrznego monitora – opcja taka sama, jak w przypadku wciśnięcia Win+P
  • Centrum synchronizacji – konfiguracja synchronizacji z różnymi urządzeniami tj. telefon komórkowy.
  • Ustawienia prezentacji –jednym przyciskiem włączamy lub wyłączamy tryb prezentacji (Rys. 3). Konfiguracja ustawień tego trybu możliwa jest po wciśnięciu na ikonę projektora. Ukazuje się okno w którym możemy wyłączyć wygaszacz ekranu, ustawić poziom głośności oraz tło pulpitu.


Rys. 3. Ustawienia prezentacji

Należy nadmienić, że oprócz bezpośredniej zmiany parametrów mamy dostęp do wszystkich funkcji konfiguracyjnych danego elementu po kliknięciu na ikonę w Windows Mobility Center. Dla przykładu kliknięci na ikonę sieci bezprzewodowej umożliwi wybór z listy dostępnych sieci.

Kalkulator

Moją ulubioną aplikacją jest kalkulator. Pytacie pewnie, co takiego oprócz przeliczania bin-hex-dec może nam zaoferować stary dobry kalkulator. Otóż, co jest niejako zaskoczeniem, Microsoft rozbudował możliwości tej aplikacji (wydaje mi się, że to pierwszy raz od wersji 3.1). Teraz, oprócz dwóch znanych trybów: standardowego i naukowego, mamy do dyspozycji tryb programisty oraz statystyczny (Rys. 4). Dodatkowo mamy możliwość konwersji jednostek i przeliczania dat, w programie udostępniono również arkusze umożliwiające przeliczanie wysokości pożyczki czy zużycia paliwa.


Rys. 4. Dostępne tryby pracy kalkulatora.

W trybie programisty (Rys. 5) mamy możliwość szybkiego przeliczania bin-hex-dec, wykonywania operacji logicznych i ograniczania obliczeń do określonego typu danych (byte, word, …).


Rys. 5. Kalkulator w trybie programisty.

Problem Steps Recorder

Czy zdarzyło się Tobie usłyszeć od klienta: Twój program nie działa? Klient przez telefon tłumaczy 30 min jak doszedł do tego błędu. Testujemy i… NIC. U nas działa. Magia – prawo Murphy’ego czy klient coś wymyśla? Jak to sprawdzić? Fakt, istnieją komercyjne aplikacje, które umożliwiają nagrywanie tego, co dzieje się na ekranie, ale niestety nie każdy klient będzie chciał je kupić. Od dziś nie ma problemu. Niewielki program Problem Steps Recorder umożliwia zapisywanie działań, jak również komentarzy użytkownika. O tym programie należy myśleć jak o przycisku PrintScreen w kluczowym momencie 😉 czy też małpce, która zapisuje działania użytkownika i umożliwia mu również dodawanie uwag. Na końcu otrzymujemy raport – spakowany plik MHTML, który klient może do nas wysłać. My potrzebujemy tylko przeglądarki, aby sprawdzić problem.

Raport jest plikiem XML dokumentującym każdy krok użytkownika zawierającym opis akcji oraz zrzut ekranu, gdzie zaznaczone są elementy, na które użytkownik np. kliknął. Raport można oglądać krok po kroku („Review the recorded problem steps”) lub jako slide-show („Review the recorded problem steps as a slide show”) lub nawet sprawdzić szczegóły poszczególnych kroków („Review the additional details”), tj. wersję aplikacji lub koordynaty myszki.

Obsługa programu jest intuicyjna. Użytkownik w menu start lub oknie uruchom (Win+R) wpisuje psr, a następnie klika OK i uruchamia program. Okno programu jest proste i zawiera tylko jeden przycisk Start Record (Rys. 6). 


Rys. 6. Okno programu Problem Steps Recorder.

Po wciśnięciu przycisku Start Record program rozpoczyna zapisywanie działań użytkownika oraz uaktywnia przycisk Stop Record oraz Add Comment. Użytkownik w każdym momencie może za pomocą przycisku Add Comment dodać swój komentarz. 

Windows Disc Image Burner

Obraz ISO jest często wykorzystywany do dystrybucji oprogramowania. W Windows 7 zintegrowano narzędzie umożliwiające szybkie nagranie obrazu na płytę. Dwukrotne kliknięcie pliku z rozszerzeniem ISO powoduje uruchomienie programu. Po włożeniu czystej płyty do nagrywarki i wciśnięciu przycisku Burn program rozpocznie nagrywanie.

 
Rys. 7. Windows Disc Image Burner

Kalibracja monitora

Monitor jest ostatnio moim najlepszym przyjacielem. Po 16h spędzonych wspólnie można powiedzieć, że jedynym. Ale jak każdy przyjaciel potrzebuje kalibracji 😉 W poprzednich wersjach systemu trzeba było posiłkować się narzędziami firm trzecich. Teraz w Windows 7 są dostępne dwa narzędzia. Pierwsze do kalibracji wyświetlania pisma ClearType oraz drugi do kalibracji kolorów.

Pierwsze narzędzie możemy uruchomić z panelu kontrolnego lub bezpośrednio z menu start wpisując cttune. Jeśli mamy więcej niż jeden monitor, to ustawienia będą określane na każdy indywidualnie (Rys. 8-1). W kilku krokach wybieramy lepiej dla nas wyglądający tekst (Rys. 8-2), dzięki czemu program może dopasować wyświetlanie pisma do naszych subiektywnych preferencji i możliwości monitora.   

 
Rys. 8. Kalibracja wyświetlania pisma ClearType

Drugie narzędzie możemy uruchomić z panelu kontrolnego lub bezpośrednio z menu start wpisując dccw. W programie w kilku krokach określamy poszczególne elementy związane z wyświetlaniem grafiki umożliwiając odpowiednie skonfigurowanie monitorów. Program nie tylko prowadzi nas krok po kroku, ale również szczegółowo wyjaśnia co i w jaki sposób mamy określić (Rys. 9).


Rys. 9. Kalibracji kolorów

Repair Disc

Narzędzie umożliwia utworzenie dysku ratunkowego. Narzędzie możemy uruchomić z panelu kontrolnego lub bezpośrednio z menu start wpisując recdisc. Po wybraniu nagrywarki, włożeniu czystej płyty i wciśnięciu Create disc po chwili otrzymujemy dysk ratunkowy naszego systemu.


Rys. 10. Repair Disc

W celu naprawy musimy uruchomić nasz komputer z utworzonej płyty. Po załadowaniu niezbędnych bibliotek na ekranie pojawi sie możliwość wyboru jednej z kilku opcji:

  • Startup repair
  • System restore
  • System image recovery
  • Windows memory diagnostic
  • Command prompt

PowerShell v2

PowerShell to platforma skryptowa dla systemu Windows ułatwiająca życie nie tylko administratorom, ale również zaawansowanym użytkownikom automatyzując zadnia (Rys. 11). Jest to obiektowy skryptowy język programowania, szeroko powiązany z platformą .NET Framework w wersji 2.0. W Windows 7 znajdziesz PowerShel w wersji 2.


Rys. 11. Konsola PowerShell

Windows Live Essentials

W Windows 7 po instalacji nie znajdziemy aplikacji znanych z poprzednich wersji systemu umożliwiających obsługę poczty elektronicznej, obróbkę zdjęć czy wideo. Po wpisaniu np. Outlook w menu Start pojawi się informacja, że musimy pobrać Windows Live Essentials (Rys. 12).


Rys. 12. Pobranie Windows Live Essentials

Windows Live Essentials to pakiet programów, które uzupełniają narzędzia dla systemu Windows. Jest on dostępny za darmo na stronie http://download.live.com/. Programy te nie tylko świetnie integrują się z systemem, ale przede wszystkim z usługami Windows Live umożliwiając m.in. synchronizację kontaktów.

W pakiecie dostępne są następujące programy:

  • Messenger
  • Mail
  • Writer
  • Photo Gallery
  • Movie Maker
  • Family Safety
  • Toolbar

Messenger

  Windows Live Messenger jest rozbudowanym komunikatorem internetowym umożliwiającym kontakt z 500 mln osób na całym świecie za pomocą wiadomości tekstowych oraz wideokonferencji. Przez cały czas w sekcji „Co nowego” jesteśmy informowanie o nowościach naszych kontaktów. Możemy zobaczyć, kto dodał kolejny wpis w blogu, czy umieścił nowe zdjęcie w usłudze Windows Live Photo.

Mail

Windows Live Mail jest przejrzystym program e-mail, w którym można zintegrować różne konta e-mail. Obsługuje on wszystkie standardowe protokoły pocztowe: SMTP, POP3, IMAP oraz HTTP oraz umożliwia szyfrowanie za pomocą protokołu SSL
Program umożliwia dostęp do kontaktów (wspólnych z programem Messenger) oraz kalendarza w usłudze Windows Live Calendar. W programie można również przeglądać kanały RSS zasubskrybowane w programie Internet Explorer oraz grupy dyskusyjne.

Writer

Windows Live Writer pozwala przygotować i publikować wpisy na różnych blogach. Umożliwia nie tylko dostęp do edytora WYSIWYG ale również podgląd wpisu bezpośrednio na blogu oraz podglądu i edycję źródła wpisu.
Dodatkowo możliwe jest rozszerzenie jego funkcjonalności za pomocą wtyczek. Dla mnie najważniejszą z nich jest możliwość umieszczania kodu na blogu bezpośrednio z Visual Studio.
Warto w tym miejscu wspomnieć, że wszystkie moje wpisy na tym blogu są przygotowywane w tym edytorze.

Photo Gallery

Windows Live Photo Gallery to program, który umożliwia łatwe zarządzanie zdjęciami. Za pomocą funkcji Napraw jednym kliknięciem można m.in. wyeliminować efekt czerwonych oczu, przyciąć fotografię, czy zastosować efekt czarno-biały.
Jednym kliknięciem można opublikować zdjęcie lub nawet całą kolekcję w usłudze SkyDrive czy Flickr. Ten program również umożliwia rozszerzanie jego funkcjonalności za pomocą wtyczek. Po pobraniu odpowiedniej wyczki ze strony możemy np. publikować zdjęcia na portalu Facebook.

Movie Maker

Windows Live Movie Maker w porównaniu do swojego poprzednika z Windows XP czy Vista jest to teraz z jednej strony prawie profesjonalne narzędzie do tworzenia filmów, z drugiej zaś, dzięki intuicyjnemu interfejsowi opartemu na wstążce, bardzo proste narzędzie. W kilka minut można przygotować film wykorzystując zdjęcia lub filmy. Łatwo również dodać podkład muzyczny do przygotowanego utworu.
Na koniec jednym kliknięciem mogę przygotowany film opublikować na serwerze YouTube lub nagrać na płytę i to wszystko w rozdzielczości HD 1080p. Możliwy jest również eksport do formatu, który mogę odtworzyć na urządzeniu mobilnym. Ten program również umożliwia rozszerzanie jego funkcjonalności za pomocą wtyczek.

Family Safety

Windows Live Family Safety umożliwia kontrolowanie kont członków rodziny np. poprzez ograniczanie dostępu dzieci do określonych witryn internetowych.
Na koniec dla osób, które preferują multimedia – filmy o Windows Live:

Photos
0:57

What’s New feed
1:25

SkyDrive
1:36
 
Messenger
1:51

Podsumowanie

Przedstawiłem kilka narzędzi, które wykorzystuje w mojej pracy. Mam nadzieję, że zachęciłem Ciebie do ich przetestowania i wykorzystania.
Zapraszam serdecznie jutro na kolejną porcję nowości Windows 7.

Piotr Bubacz

Dodaj komentarz