Blog Faculty Flash

Kolejna witryna sieci „WordPress.com”

Konferencja Akademicka Microsoft

28 września 2009  w siedzibie Microsoft Sp.z o.o odbyła się coroczna Konferencja Akademicka. Wzięło w niej udział ponad 60 opiekunów programu IT Academy reprezentujących Uczelnie z całego kraju. Konferencję rozpoczęła prezentacja Dariusza Piotrowskiego Dyrektor Developer & Platform Group. Przedstawił on plany rozwoju i wydatków na badania i rozwój firmy Microsoft oraz wizję tego, jak może wyglądać świat w 2019 roku. Chętnych zapraszamy do roku 2019:

 

Następnie Karol Wituszyński podziękował za 5 lat współpracy i oficjalnie przedstawił swojego następcę – Eugeniusza Licznarowskiego. Eugeniusz zaprezentował programy akademickie oraz wizję współpracy Microsoft z Uczelniami Wyższymi.

Na ostatniej, przed przerwą, prezentacji Jan Kleczkowski przedstawił plany programu IT Academy na najbliższy rok. W szczególności wspominając o naszym blogu oraz elektronicznym biuletynie „Faculty Flash” (osoby, które chciałyby go otrzymywać mogą go zaprenumerować). Zaprezentował plany rozszerzenia oferty materiałów dydaktycznych w języku polskim o takie przedmioty jak: „Projekt Grupowy” – Visual Studio Team System 2010 oraz TFS 2010 oraz „Zarządzanie Przedsiębiorstwem” – Dynamics AX 2009. Ogłosił również poszukiwanie autora trzeciego podręcznika z przedmiotu „Grafika i Multimedia 2D” – SilverLight 3.0. Dodatkowo przedstawił ofertę współpracy w ramach studiów podyplomowych w systemie „blended learning”, które mogą być prowadzone pod patronatem Microsoft ITAcademy. Na końcu przedstawił dwa przykłady współpracy z Uczelniami i zachęcił do rozszerzania tej współpracy na inne obszary działalności edukacyjnej. Po prezentacji rozpoczęła się gorąca i burzliwa dyskusja na temat programu. Nasza redakcja śpieszy z informacją, że nie polała się żadna krew.

Po przerwie Paweł Pławiak przedstawił informacje dotyczące aktualnej i nowej certyfikacji firmy Microsoft.

Następnie Lutz Ziob General Manager for Microsoft Learning przedstawił program ITAcademy Advanced/Essential. Przedstawił darmową aplikację Microsoft Learning Content Development System (LCDS) do tworzenia materiałów elektronicznych o której pisaliśmy już na naszym blogu.

Po przerwie rozpoczęła się sesja technologiczna w której jako pierwszy Grzegorz Piotrowski przedstawił prezentację “Piórkiem po Windows 7”. Podczas demonstracji na żywo pokazał, jak łatwo można wykorzystać ekran dotykowy w nowym systemie operacyjnym i aplikacjach pakietu Office. Zaprezentował również urządzenie z ekranem “multi-touch” za pomocą którego straszył rybki w wirtualnym akwarium.

W kolejnej prezentacji Monika Dąbrowska zaprezentowała darmową usługę hostingową Live@Edu skierowaną do studentów i pracowników Uczelni. Microsoft Live@edu bezpłatnie udostępnia m.in.: 10 GB miejsca na pocztę elektroniczną, kalendarz, komunikator internetowy, foldery on line, dostęp z urządzeń przenośnych, zaawansowaną ochronę i filtry niechcianej poczty oraz bezpłatny dostęp do witryny http://www.dreamspark.com umożliwiającej bezpłatne pobranie wybranego, najnowszego oprogramowania Microsoft. Więcej szczegółów na temat usługi można znaleźć na polskiej stronie Live@edu. Dodatkowo w kolejnym wpisie na naszym blogu w listopadzie przedstawimy szczegóły i możliwości tej usługi. Osoby zainteresowane usługą zachęcamy do kontaktu z nami lub bezpośrednio na adres pledu@microsoft.com.

Następnie Agnieszka Styś i Katarzyna Kozłowska z APN Promise zaprezentowały ofertę zakupu licencji MSDNAA i IT Academy Dodatkowo przedstawiły zniżki na zakup książek dla Uczelni Wyższych.

W kolejnej prezentacji Piotr Bubacz zaprezentował nowe podejście do wyszukiwania – narzędzie ułatwiające podejmowanie decyzji Bing. Prezentacja została podzielona na dwie części, w pierwszej przedstawił najważniejsze cechy nowego narzędzia. W drugiej części przedstawił najważniejsze informacje dla programistów. Prezentacja dla programistów bazuje na wpisie w naszym blogu. W najbliższym czasie pojawi się obszerny materiał opisujący możliwości tego narzędzia w postaci publikacji elektronicznej.

Następnie Piotr Kramek i Barbara Sokólska zaprezentowali lokalny i światowy konkurs Imagine Cup 2010. Przedstawili pierwsze trzy kategorie, w których zmierzą się studenci startujący w konkursie: „Projektowanie oprogramowania”, „Projektowanie gier” oraz „Media Cyfrowe”. Dla najlepszych uczestników krajowej edycji konkursu przewidziane są atrakcyjne nagrody tj. laptopy, telefony komórkowe, konsole Xbox. Finały światowe Imagine Cup 2010 odbędą się w lipcu przyszłego roku w Polsce. Więcej informacji można znaleźć na stronie imaginecup.pl.

Na koniec zespół FteamS, który tworzą studenci z Politechniki Łódzkiej: Tomasz Ciejka, Grzegorz Glonek, Jacek Pintera, Krzysztof Szokal-Egird (Opiekunem drużyny jest Jarosław Koszuk). przedstawił swój projekt Eduko, który w zeszłym roku zajął II miejsce w finałach światowych w kategorii interoperacyjność. Stworzone przez FteamS eduko ułatwia edukację w mniej rozwiniętych częściach świata za pomocą takich narzędzi jak telefon komórkowy czy wirtualna tablica. Więcej informacji o zespole można znaleźć na stronie Imagine Cup.

Na koniec uczestnicy wzięli udział w imprezie integracyjnej w „Hula Kula”.

Prezentacje ze spotkania można pobrać z naszego katalogu SkyDrive. W tym katalogu umieścimy również zdjęcia ze spotkania.

Pozdrawiamy,
Piotr Bubacz
Jan Kleczkowski

Dodaj komentarz