Blog Faculty Flash

Kolejna witryna sieci „WordPress.com”

Windows 7 dla programisty

Witam serdecznie na moim pierwszym wpisie na blogu devBlog biuletynu Faculty Flash. Zaczynam od najważniejszego, moim zdaniem systemu wydanego w tym roku Windows 7.

Windows 7 RTM jest już dostępny w subskrypcji MSDN AA oraz ELMS, dlatego warto przedstawić nowe możliwości, jakie system ten oferuje programistom. Niniejszym wpisem chciałbym zapoczątkować cykl publikacji mających na celu przybliżenie tego systemu. Rozpoczynam od prezentacji najważniejszych miejsc, zasobów oraz aplikacji. W kolejnych odcinkach chciałbym zaprezentować możliwości oprogramowania paska zadań, bibliotek, wyszukiwania w wielu źródłach oraz usług działające w tle.

Na początek przygotowałem listę najważniejszych miejsc z jakimi warto się zapoznać (większość informacji dostępna w języku angielskim):

  1. Develop for Windows 7 and Windows Vista

    Tu znajdziecie wszystko dla programisty o co chcielibyście się zapytać a się boicie . To jest miejsce startowe, gdzie znajduje się najwięcej informacji dotyczących tworzenia aplikacji na system Windows 7. Począwszy od informacji jak zacząć „Start Developing for Windows 7”, poprzez najważniejsze wiadomości dotyczące systemu, najnowsze webcasty na stronach witryny Channel 9, linki do pobrania najważniejszych aplikacji aż po blogi członków zespołu pracującego nad rozwojem systemu Windows oraz MVP i inne zasoby.

  2. Windows 7 Developer Guide

    Przewodnik dla programisty po Windows 7. Tu znajdziecie wszystkie najważniejsze nowości i możliwości nowego systemu dla programistów. Jest dostępny również w wersji DOCX i XPS.

  3. Windows 7 and Windows Server 2008 R2 Application Quality Cookbook

    Tu znajdziecie informacje dla programistów odnośnie kompatybilności aplikacji z nowym systemem. Witryna zawiera opis kilku znanych problemów występujących z kompatybilnością w Windows 7 i Windows Server 2008 R2. Na stronie znajdziecie również informacje o różnicach w wydajności, stabilności i użyteczności, jak również odnośniki do innych dokumentów dla programistów.

  4. About the Windows 7 Logo Program

    Miejsce, gdzie znajdziecie informacje dotyczące programu umożliwiającego otrzymanie logo „Compatible with Windows 7” dla aplikacji. Opisano tu przede wszystkim wymagania, jakie musi spełniać oprogramowanie. Znajdziecie tu również konsolową aplikację Logo Test Tool, umożliwiającą sprawdzenie zgodności naszej aplikacji z tymi wymaganiami.

  5. Application Compatibility

    Miejsce w którym znajdziecie informacje dotyczące kompatybilności aplikacji. W szczególności Compatibility Toolkit (ACT) 5.5 zawierający niezbędne narzędzia i dokumentacje do sprawdzenia i migracji aplikacji do nowego systemu. Informacje w języku polskim możecie znaleźć na stronie Windows 7 – kompatybilność.

  6. Grupa Windows 7 Developers na serwerze facebook

    Znajdziecie tutaj najnowsze informacje dla programistów Windows 7. Poznacie osoby, które tworzą oprogramowanie dla tego systemu na całym świecie.

Warto również śledzić blogi związane z Windows 7:

  1. Windows 7 for Developers

    Na tym blogu znajdziemy najważniejsze informacje dla programistów Windows 7. Szczególnie polecam cykle dotyczące poszczególnych elementów nowego systemu, np. paska zadań.

  2. Engineering Windows 7

    To jest blog dla osób, które chciałyby wiedzieć, jak powstawał i jak zbudowany jest nowy system. Znajdziemy tu m.in. informacje dotyczące przesyłania strumieniowego mediów czy opis zwiększania wydajności grafiki.

Zderzając się z ogromną ilością informacji na ww. stronach przypomina mi się, jak mój sensei w karate Kyokushin podczas turnieju krzyczał „nie blokuj głową”. Na szczęście istnieje szybka ścieżka do poznania najważniejszych nowości systemu w boju. Najlepiej zrobić to bezboleśnie, w tym celu proponuję pobrać Windows 7 Training Kit For Developers. Archiwum zawiera prezentacje i HOL (ang. hands-on labs), umożliwiające szybki start dla programistów w nowym systemie. Laboratoria są przygotowane w języku Visual C# lub Visual C++ w zależności od zagadnienia.

W tym archiwum znajdziecie informacje dotyczące następujących zagadnień:

  • Pasek zadań (Taskbar)
  • Biblioteki (Shell Libraries)
  • Multi Touch
  • Platforma sensorów i lokalizacji (Sensor and Location)
  • Wstążka (Windows 7 Ribbon)
  • Usługi działające w tle (Background Services)
  • Śledzenie zdarzeń (Instrumentation and Performance)

Niestety archiwum nie zwiera aplikacji demonstracyjnych. Aplikacje znajdziecie w Windows API Code Pack for Microsoft .NET Framework. W archiwum w katalogu Samples, umieszczono aplikacje demonstracyjne prezentujące nowości systemu przygotowane w języku Visual C# i Visual Basic (Rys. 1).

Rys. 1. Aplikacja z Windows API Code Pack zawierająca demonstracje nowych możliwości systemu.

Warto również pobrać i zainstalować aplikację Windows XP to Windows 7 (XP2Win7): PhotoView (Rys. 2). Jest to aplikacja referencyjna, prezentująca możliwości systemu Windows 7. Została napisana w WPF i można ją uruchomić na systemie Windows XP, ale dopiero na Windows 7 uaktywniane są dodatkowe technologie, takie jak pasek zadań, platforma sensorów i lokalizacji oraz multitouch. Po instalacji dostępny jest również kod źródłowy aplikacji.

Rys. 2. Okno główne aplikacji PhotoView.

Ostatnim miejscem, które warto zobaczyć, jest wpis na blogu „Windows 7 for Developers and Architects”. Jeff Barnes udostępnił w usłudze Sky Drive prezentacje i aplikacje prezentujące możliwości systemu Windows 7.

Na koniec chciałbym przedstawić jeszcze dwie aplikacje dostępne w systemie po instalacji.

Pierwsza z nich to… kalkulator. Pytacie pewnie, co takiego oprócz przeliczania bin-hex-dec może nam zaoferować stary dobry kalkulator. Otóż, co jest niejako zaskoczeniem, Microsoft rozbudował możliwości tej aplikacji (wydaje mi się, że to pierwszy raz od wersji 3.1). Teraz, oprócz dwóch znanych trybów: standardowego i naukowego, mamy do dyspozycji tryb programisty oraz statystyczny (Rys. 3). Dodatkowo mamy możliwość konwersji jednostek i przeliczania dat, w programie udostępniono również arkusze umożliwiające przeliczanie wysokości pożyczki czy zużycia paliwa.

Rys. 3. Dostępne tryby pracy kalkulatora.

W trybie programisty (Rys. 4) mamy możliwość szybkiego przeliczania bin-hex-dec, wykonywania operacji logicznych i ograniczania obliczeń do określonego typu danych (byte, word, …).

Rys. 4. Kalkulator w trybie programisty.

Na koniec aplikacja, która dla mnie osobiście jest hitem hitów.

Czy zdarzyło się Tobie usłyszeć od klienta: Twój program nie działa? Klient przez telefon tłumaczy nam 30 min jak doszedł do tego błędu. Testujemy i… NIC. U nas działa. Magia – prawo Murphy’ego czy klient coś wymyśla? Jak to sprawdzić? Fakt, istnieją komercyjne aplikacje, które umożliwiają nagrywanie tego, co dzieje się na ekranie, ale niestety nie każdy klient będzie chciał je kupić. Od dziś nie ma problemu. Niewielki program Problem Steps Recorder umożliwia zapisywanie działań, jak również komentarzy użytkownika. O tym programie należy myśleć jak o przycisku PrintScreen w kluczowym momencie 😉 czy też małpce, która zapisuje działania użytkownika i umożliwia mu również dodawanie uwag. Na końcu otrzymujemy raport – spakowany plik MHTML, który klient może do nas wysłać. My potrzebujemy tylko przeglądarki, aby sprawdzić problem.

Raport jest plikiem XML dokumentującym każdy krok użytkownika zawierającym opis akcji oraz zrzut ekranu, gdzie zaznaczone są elementy, na które użytkownik np. kliknął. Raport można oglądać krok po kroku („Review the recorded problem steps”) lub jako slide-show („Review the recorded problem steps as a slide show”) lub nawet sprawdzić szczegóły poszczególnych kroków („Review the additional details”), tj. wersję aplikacji lub koordynaty myszki.

Obsługa programu jest intuicyjna. Użytkownik w menu start lub oknie uruchom (Win+R) wpisuje psr, a następnie klika OK i uruchamia program. Okno programu jest proste i zawiera tylko jeden przycisk Start Record (Rys. 5). 

Rys. 5. Okno programu Problem Steps Recorder.

Po wciśnięciu przycisku Start Record program rozpoczyna zapisywanie działań użytkownika oraz uaktywnia przycisk Stop Record oraz Add Comment. Użytkownik w każdym momencie może za pomocą przycisku Add Comment dodać swój komentarz.

Piotr Bubacz

Dodaj komentarz